Aspirācijas sistēmas: mērķi un priekšrocības

Aspirācijas sistēmas ir gaisa telpas attīrīšanas metode. Ražošanas darbu veikšanas laikā ir neizbēgama putekļu izstrāde, tādēļ gaisa piesārņošanas novēršanas nolūkos tiek izmantotas aspirācijas sistēmas.

Aspirācijas sistēma ir nepieciešama ražotnē, lai novadītu visbiežāk tādu gaisa vides cietos komponentus, kā putekļi, zāģskaidas un sīkas koksnes daļiņas. Tāpat aspirācijas sistēmas tiek izmantotas tvaiku vai dūmu ražošanas atkritumu nosūkšanai. Galvenokārt aspirācija ir nepieciešama personāla veselības saglabāšanai. Bez tās iekārtas kļūst netīras un ātri nolietojas. Izņemot minēto, pārmērīga putekļveidīgo substanču uzkrāšanās veicina ugunsgrēka vai sprādziena varbūtības paaugstināšanai. Tādēļ šādas sistēmas esamība tiek iekļauta daudzu uzņēmumu galvenajās drošības normās un noteikumos.

Aspirācijas sistēmu mērķi

Galvenais aspirācijas uzdevums ražošanas procesā ir netīrumu novākšana telpā un darba vietā. Atkarībā no uzņēmuma lieluma, darbības formas un veida un dažādiem citiem kritērijiem tiek veikta aspirācijas sistēmas veida izvēle. Nepieciešams pareizi aprēķināt, kā efektīvāk un ekonomiskāk izmantot aspirācijas īpašības, kāds sistēmas veids vislabāk būs piemērots konkrētās ražotnes darbības raksturam.

Izņemot piesārņošanas novēršanu, aspirācijas sistēmas tiek izmantotas noderīgo atkritumu savākšanai. Piemēram, par vērtīgiem atkritumiem var uzskatīt kokskaidas, jo mēbeļu vai kokzāģēšanas uzņēmumiem ir iespējams tās pārdot.

Vēl viens aspirācijas uzdevums ir kaitīgo izmešu līmeņa pazemināšana. Uzņēmuma darbības laikā piesārņotais gaiss bieži nonāk apkārtējā vidē. Lai novērstu gaisa piesārņošanu ārpus telpas, tiek izmantotas aspirācijas sistēmas kaitīgo atkritumu savākšanai. Visbeidzot, svarīgi ir pieminēt, ka pastāv dūmu aspirācijas ugunsdrošības sistēmas, jeb paziņotāji. Šādi ugunsdrošības sensori palīdz atklāt objekta sadūmojumu un uzliesmojumu vēl agrīnā stadijā, tādā veidā novēršot ugunsgrēku uzņēmumā.

Aspirācijas sistēmu priekšrocības

Tas rada izbrīnu, bet pagaidām vēl nav izgudrota efektīvāka telpas tīrīšanas metode, nekā aspirācijas sistēma. Minētās sistēmas ir ilgtspējīgas, kompaktas un drošas. Tās eksistē lielā daudzumā dažādu tipu – pastāv iespēja piemeklēt nepieciešamo, pielāgojot katras ražošanas veida vajadzībām. Sistēmām piemīt spēja neitralizēt toksiskas, sprādzienbīstamas un ugunsnedrošas putekļu plūsmas. Tādēļ aspirācijas sistēma kalpo arī kā ugunsdrošības sistēma.